Právo na digitální služby v praxi

Popis akce

Konference proběhla online 15.2.2022. Registrovat se můžete i dodatečně a zhlédnout akci v plném rozsahu ze záznamu.

Dle zákona o právu na digitální služby má stát zajistit od 1.2.2022 celou řadu digitálních služeb dostupných a právně vymahatelných ze strany fyzických a právnických osob. Zajištěny nejsou.

Konference Vás seznámí s aktuálními problémy s realizací zákonem stanovených povinností, které bohužel nejsou plněny jak zákon vyžaduje.

Závěrečnou zprávu z konference si můžete prohlédnout ZDE.

Cena

1.650 Kč + DPH


Datum a čas

15/02/2022
09:00 - 12:00h

Místo

online

Z programu

Robert Piffl | Právo na digitální služby od 1.2.2022
Autor příspěvku Vás seznámí s kompletním přehledem služeb, které ze zákona měly být zajištěny k 1.2.2022, a které naopak stále zajištěny nejsou. Na praktických ukázkách bude předvedeno, co mělo dle zákona být zajištěno a plně funkční, a jaká je realita a jak s tímto naložit, zejména u tak důležitých práv jako je například “právo na osvědčení digitálního úkonu”. V příspěvku bude též návod postupu, jak se chovat v situaci, kdy orgán veřejné moci má ze zákona 12/2020 Sb. uloženou povinnost, kterou ale díky neexistenci služeb, které nemůže ovlivnit, není schopen plnit a zajistit. Jaká jsou možná “provizorní” řešení do doby, dokud ministerstvo vnitra nezajistí to, co již od 1.2.2022 mělo fungovat? Část příspěvku bude též věnována katalogu služeb, kde jej najít a jak s ním pracovat.

Tomáš Bezouška | Právo na digitální služby z pohledu veřejnoprávních původců jež jsou OVM
Autor příspěvku Vás seznámí s dopady práv na digitální služby, které jsou od 1.2.2022 vymahatelné ze strany fyzických a právnických osob, co musí OVM vše zajistit, aby plnil jak povinnosti vyplývající se zákona o archivnictví a spisové službě, tak též ze zákona na právo na digitální služby. Speciální část bude věnována problematice souběhu práva na osvědčení digitálního úkonu a tzv. odpovědních zpráv, které musí veřejnoprávní původci řešit při příjmu dokumentů. Dále budou uvedené doporučené postupy na realizaci dalších práv a jak se toto vše projeví do předpisové základny OVM, ale zejména pak do informačních systémů a výkonu veřejné moci.

Celý program

Přednášející


Robert Piffl
Poradce pro legislativu elektronických dokumentů
Ing. Robert Piffl vystudoval ČVUT FEL - katedru kybernetiky. Od roku 1992 se zabývá problematikou zejména elektronických forem dokumentů v rámci jejich životních cyklů a souvisejícími technologickými a legislativními aspekty. V letech 2005-2009 působil na Ministerstvu financí v autorském kolektivu připravujícím nový zákon o účetnictví a zákona o auditorech, účastnil se expertních jednání na mezinárodní úrovni v projektu ČSÚIS a v roce 2008 společně s kolektivem autorů dokončil práce na prováděcích předpisech k zákonu o účetnictví. Následně v letech 2010-2014 poradce náměstka ministra financí pro oblast e-dokumentů v gesci MF ČR, řešitel projektu e-fakturace na MF ČR, člen Národního fóra pro elektronickou fakturaci, zástupce MF v projektu "Elektronizace zadáváni veřejných výběrových řízení”, člen poradního orgánu ministra v oblasti elektronizace účetnictví a daňových předpisů, spoluautor právní úpravy zákona o dani z přidané hodnoty v souvislosti s elektronickou formou daňových dokladů. Od roku 2014 do roku 2018 poradce náměstka ministra vnitra pro ICT a komunikační technologie, člen poradního orgánu ministra vnitra - řídící skupiny elDAS, člen pracovní skupiny pro e-fakturaci při RVIS, člen "Cooperation Network for Electronic identification” v rámci elDAS. V současné době na Ministerstvu vnitra působí v týmu připravujícím nové právní předpisy v oblasti archivnictví a spisové služby. Společně s kolektivem autorů spoluautor publikace "Nařízení eIDAS: Komentář - Josef Donát, Robert Piffl, Martin Maisner”. Jako specialista na problematikou elektronických dokumentů a jejich evidence se detailní znalostí právních úprav je členem expertního týmu Institutu pro správu dokumentů a podílel se v roce 2021 na detailní analýze problematiky související s novu právní úpravou v oblasti stavebního práva v rámci veřejné zakázky pro MMR. V roce 2021 je též spoluautorem právní úpravy - vyhlášky upravující podmínky vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě. V roce 2021 se aktivně podílel na práci pracovní skupiny při CEF e-Archiving, je členem pracovní skupiny pro tvorbu nového standardu elektronické fakturace a spoluautorem návrhu nového formátu pro elektronickou fakturaci ISDOC/PDF-A. V roce 2021 připravoval pro Odbor archivní správy a spisové služby na Ministerstvu vnitra návrhy materiálů k atestacím eSSL a připravoval s experty z Národního archivu novelizaci vyhlášky o podrobnostech výkonu spisové služby a dále pak na návrhu úpravy Národního standardu pro eSSL. V současné době též působí jako odborný poradce pro ŘSD v oblasti elektronických dokumentů, přičemž v rámci projektů v ŘSD se též zabývá problematikou CDE a BIM, kde posuzuje realizovat řešení tak, aby byly v souladu s právními úpravami.

Tomáš Bezouška
President Institutu pro správu dokumentů, Architekt kybernetické bezpečnosti MZ ČR
Tomáš Bezouška vystudoval obor Podnikatelská informatika na Technické univerzitě v Liberci. Působí v roli architekta kybernetické bezpečnosti na Ministerstvu zdravotnictví, kde je zodpovědný mj. za metodické vedení resortních organizací v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti a podílí se na realizaci projektů s národním i celoevropským přesahem. Současně je zakladatelem a presidentem Institutu pro správu dokumentů, odborného spolku zaměřujícího se na správu (nejen) digitálních dokumentů především ve veřejném sektoru. Podílí se na celé řadě aktivit v oblasti elektronizace veřejné správy, je členem pracovních skupin a odborných panelů zaměřujících se na digitalizaci procesů a efektivní využívání moderních informačních a komunikačních technologií. Přednáší o tématech z oblasti řízení správy dokumentů a digitalizace procesů veřejné správy. Je držitelem certifikátů CISA (Certified Information Systems Auditor, ISACA), TOGAF, ITIL, aj.

Partneři konference

Mediální partneři

Pořadatel

Exponet s.r.o.

Již od roku 2000 se věnujeme event managementu, za sebou máme stovky realizovaných akcí a pěknou řádku spokojených klientů. Stejně dlouho pořádáme odborné IT konference, které si kladou za cíl seznamovat účastníky s novinkami v oboru, případovými studiemi i nabídkou produktů společností.